[1] V těch pak věcech, kteréž modlám obětovány bývají, víme, že všickni známost máme. A známost nadýmá, ale láska vzdělává.
[1] ---
[2] Zdá-li se pak komu, že něco umí, ještě nic nepoznal, tak jakž by měl znáti.
[2] ---
[3] Ale jestliže kdo miluje Boha, tenť jest vyučen od něho,
[3] ---
[4] A protož o pokrmích, kteříž se modlám obětují, víme, že modla na světě nic není, a že není jiného žádného Boha než jeden.
[4] ---
[5] Nebo ačkoli jsou někteří, ješto slovou bohové, i na nebi i na zemi, (jakož jsou mnozí bohové, a páni mnozí,)
[5] ---
[6] Ale my máme jediného Boha Otce, z něhož všecko, a my v něm, a jednoho Pána Ježíše Krista, skrze něhož všecko, i my skrze něho.
[6] ---
[7] Ale ne ve všechť jest to umění. Nebo někteří s svědomím pro modlu až do dnes jako modlám obětované jedí, a svědomí jejich, jsuci mdlé, poškvrňuje se.
[7] ---
[8] Nečiníť pak nás pokrm vzácných Bohu. Nebo budeme-li jísti, nic tím lepší nebudeme, a nebudeme-li jísti, nic horší nebudeme.
[8] ---
[9] Ale vizte, aťby snad ta vaše moc nebyla k urážce mdlým.
[9] ---
[10] Nebo uzří-li kdo tebe, majícího známost, a ty sedíš při pokrmu modlám obětovaném, zdaliž svědomí toho, kterýž jest mdlý, nebude přivedeno k tomu, aby také jedl modlám obětované?
[10] ---
[11] I zahyne pro to tvé vědění bratr mdlý, za kteréhož Kristus umřel.
[11] ---
[12] A tak hřešíce proti bratřím, a urážejíce svědomí jejich mdlé, proti Kristu hřešíte.
[12] ---
[13] A protož jestližeť pohoršuje pokrm bratra mého, nebudu jísti masa na věky, abych nezhoršil bratra svého.