[1]  A protož neníť již žádného potupení těm, kteříž jsou v Kristu Ježíši, nechodícím podlé těla, ale podlé Ducha.

[1]  ---

[2]  Nebo zákon Ducha života v Kristu Ježíši vysvobodil mne od zákona hřícha i smrti.

[2]  ---

[3]  Nebo seč nemohl býti zákon, jelikož byl mdlý pro tělo, Bůh poslav Syna svého v podobnosti těla hřícha, a příčinou hřícha, potupil hřích na těle,

[3]  ---

[4]  Aby spravedlnost zákona vyplněna byla v nás, kteříž nechodíme podlé těla, ale podlé Ducha.

[4]  ---

[5]  Ti zajisté, kteříž jsou podlé těla, chutnají to, což jest těla, ale ti, kteříž podlé Ducha, to, což jest Ducha.

[5]  ---

[6]  Nebo opatrnost těla jest smrt, opatrnost pak Ducha život a pokoj,

[6]  ---

[7]  Proto že opatrnost těla jest nepřítelkyně Bohu; nebo zákonu Božímu není poddána, aniž hned může býti.

[7]  ---

[8]  Protož ti, kteříž jsou v těle, Bohu se líbiti nemohou.

[8]  ---

[9]  Vy pak nejste v těle, ale v Duchu, poněvadž Duch Boží v vás přebývá. Jestližeť pak kdo Ducha Kristova nemá, tenť není jeho.

[9]  ---

[10]  A jestliť Kristus v vás, tedy ač tělo umrtveno jest pro hřích, však duch živ jest pro spravedlnost.

[10]  ---

[11]  Jestližeť pak Duch toho, kterýž vzkřísil Ježíše z mrtvých, v vás přebývá, tedy ten, kterýž vzkřísil Krista z mrtvých, obživí i smrtelná těla vaše, pro přebývajícího Ducha jeho v vás.

[11]  ---

[12]  A takž tedy, bratří, dlužníciť jsme ne tělu, abychom podlé těla živi byli.

[12]  ---

[13]  Nebo budete-li podlé těla živi, zemřete; pakli byste Duchem skutky těla mrtvili, živi budete.

[13]  ---

[14]  Nebo kteřížkoli Duchem Božím vedeni bývají, ti jsou synové Boží.

[14]  ---

[15]  Nepřijali jste zajisté ducha služby opět k bázni, ale přijali jste Ducha synovství, v němž voláme Abba, totiž Otče.

[15]  ---

[16]  Tenť Duch osvědčuje duchu našemu, že jsme synové Boží.

[16]  ---

[17]  A jestliže synové, tedy i dědicové, dědicové zajisté Boží, spolu pak dědicové Kristovi, však jestliže spolu trpíme, abychom spolu i oslaveni byli.

[17]  ---

[18]  Nebo tak za to mám, že nejsou rovná utrpení nynější oné budoucí slávě, kteráž se zjeviti má na nás.

[18]  ---

[19]  Nebo stvoření pečlivě jako vyhlídaje, očekává zjevení synů Božích.

[19]  ---

[20]  Marnosti zajisté poddáno jest stvoření, nechtě, ale pro toho, kterýž je poddal,

[20]  ---

[21]  V naději, že i to stvoření vysvobozeno bude od služby porušení v svobodu slávy synů Božích.

[21]  ---

[22]  Nebo víme, že všecko stvoření spolu lká, a spolu ku porodu pracuje až posavad.

[22]  ---

[23]  A netoliko ono, ale i my, prvotiny Ducha mající, i myť sami v sobě lkáme, zvolení synů očekávajíce, a tak vykoupení těla svého.

[23]  ---

[24]  Nebo nadějí spaseni jsme. Naděje pak, kteráž se vidí, není naděje. Nebo což kdo vidí, proč by se toho nadál?

[24]  ---

[25]  Pakli čehož nevidíme, toho se nadějeme, tedy toho skrze trpělivost očekáváme.

[25]  ---

[26]  Ano také i Duch pomocen jest mdlobám našim. Nebo zač bychom se měli modliti, jakž by náleželo, nevíme, ale ten Duch prosí za nás lkáními nevypravitelnými.

[26]  ---

[27]  Ten pak, kterýž jest zpytatel srdcí, zná, jaký by byl smysl Ducha, že podlé Boha prosí za svaté.

[27]  ---

[28]  Vímeť pak, že milujícím Boha všecky věci napomáhají k dobrému, totiž těm, kteříž podlé uložení jeho povoláni jsou.

[28]  ---

[29]  Nebo kteréž předzvěděl, ty i předzřídil, aby byli připodobněni obrazu Syna jeho, aby on byl prvorozený mezi mnohými bratřími.

[29]  ---

[30]  Kteréž pak předzřídil, těch i povolal, a kterýchž povolal, ty i ospravedlnil, a kteréž ospravedlnil, ty i oslavil.

[30]  ---

[31]  Což tedy díme k tomu? Kdyžť jest Bůh s námi, i kdo proti nám?

[31]  ---

[32]  Kterýž ani vlastnímu Synu svému neodpustil, ale za nás za všecky vydal jej, i kterakž by tedy nám s ním všech věcí nedal?

[32]  ---

[33]  Kdo bude žalovati na vyvolené Boží? Bůh jest, kterýž ospravedlňuje.

[33]  ---

[34]  Kdo jest, ješto by potupil? Kristus jest, kterýž umřel, nýbrž i z mrtvých vstal, a kterýž i na pravici Boží jest, kterýž i oroduje za nás.

[34]  ---

[35]  Kdo nás odloučí od lásky Kristovy? Zarmoucení-li, aneb úzkost, neb protivenství? Zdali hlad, čili nahota? Zdali nebezpečenství, čili meč?

[35]  ---

[36]  Jakož psáno jest: Pro tebe mrtveni býváme celý den, jmíni jsme jako ovce oddané k zabití.

[36]  ---

[37]  Ale v tom ve všem udatně vítězíme, skrze toho, kterýž nás zamiloval.

[37]  ---

[38]  Jist jsem zajisté, že ani smrt, ani život, ani andělé, ani knížatstvo, ani mocnosti, ani nastávající věci, ani budoucí,

[38]  ---

[39]  Ani vysokost, ani hlubokost, ani kterékoli jiné stvoření, nebude moci nás odloučiti od lásky Boží, kteráž jest v Kristu Ježíši, Pánu našem.

[39]  ---