[1] Opět obrátiv se, i viděl jsem všeliká ssoužení, kteráž se dějí pod sluncem, a aj, slzy křivdu trpících, ješto nemají potěšitele, ani moci k vyjití z ruky těch, kteříž je ssužují, a nemají potěšitele.
[1] ---
[2] Protož já chválil jsem mrtvé, kteříž již zemřeli, více nežli živé, kteříž jsou živi až po dnes.
[2] ---
[3] Nýbrž nad oba tyto šťastnější jest ten, kterýž ještě nebyl, a neviděl skutku zlého, dějícího se pod sluncem.
[3] ---
[4] Nebo spatřil jsem všelikou práci a každé dobré dílo, že jest k závisti jedněch druhým. I to také jest marnost a trápení ducha.
[4] ---
[5] Blázen skládá ruce své, a jí maso své, říkaje:
[5] ---
[6] Lepší jest plná hrst s odpočinutím, nežli přehršlí plné s prací a trápením ducha.
[6] ---
[7] Opět obrátiv se, viděl jsem jinou marnost pod sluncem:
[7] ---
[8] Jest samotný někdo, nemaje žádného, ani syna, ani bratra, a však není konce všeliké práci jeho, ani oči jeho nemohou se nasytiti bohatství. Nepomyslí: Komu já pracuji, tak že i životu svému ujímám pohodlí? I to také jest marnost a bídné zaneprázdnění.
[8] ---
[9] Lépeť jest dvěma než jednomu; mají zajisté dobrý užitek z práce své.
[9] ---
[10] Nebo padne-li který z nich, druhý pozdvihne tovaryše svého. Běda tedy samotnému, když by padl; nebo nemá druhého, aby ho pozdvihl.
[10] ---
[11] Také budou-li dva spolu ležeti, zahřejí se, ale jeden jak se zahřeje?
[11] ---
[12] Ovšem, jestliže by se kdo jednoho zmocniti chtěl, dva postaví se proti němu; ano trojnásobní provázek nesnadně se přetrhne.
[12] ---
[13] Lepší jest dítě chudé a moudré, než král starý a blázen, kterýž neumí již ani napomenutí přijímati,
[13] ---
[14] Ačkoli z žaláře vychází, aby kraloval, nýbrž i v království svém může na chudobu přijíti.
[14] ---
[15] Viděl jsem všecky živé, kteříž chodí pod sluncem, ani se přídrželi pacholete, potomka onoho, kterýž měl kralovati místo něho.
[15] ---
[16] Nebývalo konce té vrtkosti všeho lidu, jakž toho, kterýž byl před nimi, takž ani potomci nebudou se těšiti z něho. Protož i to jest marnost a trápení ducha.