1. John - Chapter 2 Ch. 2 - 1. John

compare translations

[1]  Synáčkové moji, totoť vám píši, abyste nehřešili. Pakliť by kdo zhřešil, přímluvci máme u Otce, Ježíše Krista spravedlivého.

[2]  A onť jest obět slitování za hříchy naše, a netoliko za naše, ale i za všeho světa.

[3]  A po tomť známe, že jsme jej poznali, jestliže přikázaní jeho ostříháme.

[4]  Dí-liť kdo: Znám jej, a přikázaní jeho neostříhá, lhářť jest, a pravdy v něm není.

[5]  Ale kdožť ostříhá slova jeho, v pravděť láska Boží v tom jest dokonalá. Po tomť známe, že jsme v něm.

[6]  Kdo praví, že v něm zůstává, tenť má, jakž on chodil, tak choditi.

[7]  Bratří, ne nové přikázaní píši vám, ale přikázaní staré, kteréž jste měli od počátku. A to přikázaní staré jestiť slovo to, kteréž jste slyšeli od počátku.

[8]  A zase přikázaní nové píši vám, kteréž jest pravé i v něm i v vás. Nebo tma pomíjí, a světlo to pravé již svítí.

[9]  Kdo praví, že jest v světle, a bratra svého nenávidí, v temnostiť jest až posavad.

[10]  Kdož miluje bratra svého, v světle zůstává, a pohoršení v něm není.

[11]  Ale kdož nenávidí bratra svého, v temnosti jest, a v temnosti chodí, a neví, kam jde; nebo temnost oslepila oči jeho.

[12]  Píši vám, synáčkové, žeť jsou vám odpuštěni hříchové pro jméno jeho.

[13]  Píši vám, otcové, že jste poznali toho, kterýž jest od počátku. Píši vám, mládenci, že jste svítězili nad tím zlostníkem.

[14]  Píši vám, dítky, že jste poznali Otce. Psal jsem vám, otcové, že jste poznali toho, kterýž jest od počátku. Psal jsem vám, mládenci, že silní jste, a slovo Boží v vás zůstává, a že jste svítězili nad tím zlostníkem.

[15]  Nemilujtež světa, ani těch věcí, kteréž na světě jsou. Miluje-liť kdo svět, neníť lásky Otcovy v něm.

[16]  Nebo všecko, což jest na světě, jako žádost těla, a žádost očí, a pýcha života, toť není z Otce, ale jest z světa.

[17]  Svět pak hyne i žádost jeho, ale kdož činí vůli Boží, tenť trvá na věky.

[18]  Dítky, poslední hodina jest, a jakož jste slýchali, že antikrist přijíti má, i nyníť antikristové mnozí povstali. Odkudž známe, že poslední hodina jest.

[19]  Z násť vyšli, ale nebyli z nás. Nebo byť byli z nás, byliť by zůstali s námi, ale vyšli z nás, aby zjeveni byli, že nejsou všickni z nás.

[20]  Vy pak máte pomazání od Svatého, a znáte všecko.

[21]  Nepsal jsem vám, proto že byste neznali pravdy, ale že ji znáte, a že všeliká lež není z pravdy.

[22]  A kdo jest lhář? Není-li ten, kdož zapírá, že by Ježíš nebyl Kristus? Tenť jest antikrist, kdož zapírá Otce i Syna.

[23]  Každý kdož zapírá Syna, nemáť ani Otce.

[24]  A protož zůstaniž v vás to, což jste slýchali od počátku. Zůstane-liť v vás to, co jste slýchali od počátku, i vy také v Synu i v Otci zůstanete.

[25]  A toť jest to zaslíbení, kteréž on nám zaslíbil, totiž ten život věčný.

[26]  Tyto věci psal jsem vám o těch, kteříž vás svodí.

[27]  Ale pomazání to, kteréž jste vzali od něho, v vás zůstává, aniž potřebujete, aby kdo učil vás, ale jakž pomazání to učí vás o všech věcech, a pravéť jest a neoklamavatelné, a jakž naučilo vás, tak v něm zůstávejte.

[28]  A nyní, synáčkové, zůstávejtež v něm, abychom, když by se ukázal, smělé doufání měli, a nebyli zahanbeni od něho v příchodu jeho.

[29]  Poněvadž víte, že on spravedlivý jest, znejtež také, že každý, kdož činí spravedlnost, z něho jest narozen.